Czy człowiek jest mądrzejszy z wiekiem?
Według wielu ludzie zmieniają się, co 7 lat. Wiąże się to niby ze zmieniającymi się komórkami w ciele ludzkim. Teorie te nie mają jednak potwierdzenia naukowego z tego, co mi wiadomo.
Mamo, tato jesteś moim wszystkim…
Małe dzieci uważają rodziców za bogów stąpających po ziemi. Każdy z nas, będąc dzieckiem, tak miał, mimo że większość tego nie pamięta albo wypiera to z pamięci. Jako dorośli często mamy odmienne zdanie od naszych rodziców, trudno nam zaakceptować, że kiedyś „papugowaliśmy” wszystko, co robili. Wyrastamy z tego, w okresie dojrzewania. Nie rzadko nawet w pewien sposób oczerniamy charaktery rodziców. I tak sobie trwa to od wielu pokoleń. Byłam wychowywana w klimacie szacunku dla starszych. Szacunku, który bezwzględnie im się należy z racji cyfry oznaczającej ich wiek. Zawsze uważałam to za dobrą rzecz – no bo przecież jest bardzo prawdopodobne, że ja również dożyję sędziwego wieku, a wtedy to i mnie czeka szacuneczek. Czy tak powinno być?
Czy człowiek jest mądrzejszy z wiekiem – liczba to nie wszystko
Po pierwsze nie należy mylić szacunku dla starszych z szacunkiem dla mądrości. To, że kogoś szanuję nie oznacza przecież, że myślę dokładnie tak jak on, wierzę wszystkim jego osądom nie używając własnego mózgu. Trzeba wychowywać dzieci w szacunku dla każdego człowieka, zbędne jest specjalne wyodrębnianie kategorii Starsi. To właśnie przez tą specjalną kategorię wprowadza się zamęt z nieomylnością starszych. Nie zrozumcie mnie źle – całą sobą zgadzam się z tym, że czasem osoby starsze mogą nam opowiedzieć o swoich doświadczeniach dzięki czemu możemy wyciągnąć wnioski przed popełnieniem własnych błędów. Czasem jednak powinniśmy i tak spróbować, ponieważ mimo podobieństw, które mogą wystąpić między naszą historią a tą opowiedzianą przez babcię/dziadka istnieją też na pewno różnice.
Rany, których nie wyleczył czas
Nasi rodzice i dziadkowie żyli w systemie komunistycznym, który ciągle wpływa na ich osądy. Większość jest zdania, że dobrze jest nie wychylać się, dobrze się uczyć, grzecznie chodzić do pracy, nie robić nic ponad to, co konieczne. Taką postawę wobec rzeczywistości przedstawiają przynajmniej moi rodzice i rodzice moich znajomych. My sami też pewnie nie raz przyłapujemy się na tym, że myślimy, że nie warto czegoś dodatkowego robić i powiedzieć trzeba, że czasem pewnie faktycznie nie warto. W większości przypadków jednak to „dodatkowe” przynosi więcej korzyści niż to konieczne. Nie zapominajmy o tym wychowując nasze dzieci.
Czy człowiek jest mądrzejszy z wiekiem – są takie przypadki
Niestety z wiekiem „wskaźnik mądrości” nie rośnie jak za dotykiem magicznej różdżki… Prawda jest taka, że większość ludzi wraz z zakończeniem swojej edukacji z grubsza kończy swój rozwój. Dalszy rozwój ich po prostu nie interesuje, nie czytają, nie podróżują, nie poznają nowych ludzi… Okres po studiach wydaje się być doskonałym czasem na poszerzanie wiedzy z tematu, który nas interesuje, a nie tych, które trzeba przygotować na zajęcia. Z mojego doświadczenia wynika, że przykładowy 70 letni Heniu nie różni się mentalnie od 25 letniego Heńka, którym był 45 lat temu. Jeśli ktoś był za młodu idiotą to najprawdopodobniej na starość idiotyzm się wyostrzy a nie zaniknie. Są jednak ludzie, którzy z każdego swojego doświadczenia wyciągają wnioski i stają się przez to mądrzejsi.
Każdy z nas żyje we własnym obrazie rzeczywistości. Zdecydowanie lepiej jest malować go pozytywnymi emocjami, niż rysować czarnym flamastrem chuja na własnym czole – karma zawsze wraca 😉
Od czego Twoim zdaniem człowiek może stać się mądrzejszy – napisz w komentarzu?
Przeczytaj też koniecznie: