Dlaczego odchudzanie jest takie trudne?

Każdy kto próbował schudnąć wie, że zrobienie tego na zawsze nie jest takie proste. Po kilku próbach często zaczynasz się zastawiać, dlaczego odchudzanie jest takie trudne? Szczupła koleżanka (próbując Ci pomóc) mówi: Po prostu musisz MŻ, najlepsza dieta na świecie. Wszystko dobrze tylko jak jeść mniej, kiedy jedzenie takie dobre, kiedy masz nawyki od dzieciństwa ukształtowane w konkretny sposób, kiedy nasza kultura łączy jedzenie nie tylko z głodem?

Odchudzanie jest takie trudne, ponieważ wymaga od Ciebie ogromnej pracy nad świadomym zarządzaniem swoim sposobem myślenia. Tylko pracując w tym obszarze masz szanse schudnąć na zawsze, a nie na chwilę, roku czy nawet 5 lat!

Przeczytaj także: Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

Czy odchudzanie jest takie trudne przez Twoje mitologie rodzinne?

Obwinianie przeszłości o wszystkie nasze niepowodzenia jest bardzo wygodne i przychodzi nam niezwykle łatwo. Jestem gruba przez to, że moi rodzice nie wykształcili we mnie dobrych nawyków żywieniowych – codziennie na obiad pyry (tak jestem z Wielkopolski;) z sosem i babcia ciągle mówiąca: No zjedz jeszcze trochę. No i jak tu pozostać szczupłym? Może faktycznie było, że pod groźba kary kazano Ci w dzieciństwie czyścić talerz chociaż już po połowie porcji nie byłaś głodna. I tak to prawda, że takie postępowanie doprowadziło do wykształcenia się w Tobie nawyku jedzenia do końca/do czystego talerza. Ale wiesz, co kochanie? Jesteś już dorosła i może najwyższa pora zacząć świadomie patrzeć na swoje postępowanie i na emocje, które zajadasz? Nie musisz pozostawać pod ciągłym wpływem jedzeniowych terrorystów – Twojej babci i mamy 🙂 Pomyśl o nich też nieco łaskawszym okiem, bo z pewnością robiły to, co uważały za dobre dla Ciebie.

Czy odchudzanie jest takie trudne przez Twoje mitologie rodzinne? | Odwazsie.com

Jak zareagujesz na brak efektów?

To, co myślisz , a następnie robisz zaraz po tym kiedy waga pokaże Ci liczbę, której nie chciałabyś oglądać jest kluczowe jeżeli chodzi o odchudzanie. Czasem stan, kiedy waga stoi w miejscu albo wzrasta trwa parę miesięcy – czy jesteś na to gotowa? Czy akceptujesz to, że przez kilka miesięcy możesz eksperymentować z tym jakie jedzenie Ci najbardziej służy, jakie pory posiłków są dla ciebie najlepsze? Jaka liczba posiłków w ciągu dnia? Jakie myśli kryją się za każdym Twoim podjadaniem/przejadaniem się? Czy stoi za tym nuda, samotność, smutek, zabawa, radość, przyjemność? Jak sobie z nimi poradzić? Pozwól obie je odczuwać, nie bój się doświadczać smutku czy samotności.

Nasze życie nie składa się tylko z pozytywnych uczuć. Naucz się znajdywać przyjemność w swoim życiu wynikającą z innych aspektów niż jedzenie. Wiem, że to nie jest łatwe. Ta droga do jak najbardziej świadomego przezywania swojego życia nie raz dała mi się w kość. Ale wybieram ją. nie chcę żyć na autopilocie. Chcę żyć świadomie i Ciebie również do tego zachęcić. Pracuj nad sobą. Wyciągaj wnioski z każdego potknięcia. Porażki traktuj jak przyjaciółki. Wstawaj i idź dalej do swojego celu. Postawów, że rozgryziesz to i dotrzesz, gdzie dotrzeć chcesz. Nieważne jak długo miałoby Ci to zająć. Dlaczego np nie postanowić już dzisiaj, że te 20 kg, co masz schudnąć planujesz zrzucić w ciągu 5 lat? Czy nie brzmi to o wiele mniej przerażająco niż „Schudnę 20 kg w rok” ?

Przeczytaj także: Jak zacząć wdrażać zdrowe nawyki?

Jak zaplanować odchudzanie?

Oczywiście, że się da schudnąć w rok 20 kg, ale czy jest to gra warta świeczki jeżeli miałabyś przytyć 30 w kolejnym roku? Jeżeli masz jednak wszystko w głowie przepracowane i to chudnij sobie 20 kg nawet w pół roku, ale jeżeli siedzisz z kalendarzem i liczysz kiedy 20 tygodni minie, bo w końcu 1 kg na tydzień to całkiem zdrowe tempo chudnięcia, a po 20 tygodniach odkrywasz, że dalej ważysz tyle ile ważyłaś to wiedz, że w główce jest bałagan 🙂 I to od głowy musisz zacząć prace. Skąd wiem? Sama przez to przechodzę, sama nieustannie łapię się na tej chorej dietetycznej mentalności zakorzenionej w mojej głowie. Mentalności, która karze nam wierzyć, że chodzi tylko o kalorie, że Twoja waga jest najważniejsza i, że to ona Ciebie definiuje.

TO wszystko jest nieprawda! Przestań opowiadać sobie tą historię. Jesteś zajebista, a Twoja waga tego nie może ci odebrać 🙂

Słuchaj też mojego podcastu:

Podcast to audycja audio, której możesz słuchać gdziekolwiek jesteś za pomocą aplikacji w telefonie: Player FM lub Podcast Addict (telefony z systemem Android), iTunes (jeśli masz iPhone). Ściągnij aplikację i zasubskrybuj moje podcasty. Sama w podcastach jestem zakochana, słucham nałogowo 🙂

Lista wszystkich odcinków Odważ się! Podcast

One Reply to “Dlaczego odchudzanie jest takie trudne?”

  1. […] Przeczytaj także: Dlaczego odchudzanie jest takie trudne? […]

Leave a Reply