doula

Rodzicielski Podcast 007: Wszystko, co chcesz wiedzieć o edukacji domowej, a boisz się zapytać – rozmowa z Anią i Agnieszką z Więcej niż Edukacja.

Edukacja domowa 

O edukacji domowej usłyszałam nie tak dawno. Do tematu podeszłam z zaciekawieniem. Podoba mi się idea wspólnego spędzania czasu jako rodzina i budowania wspólnych wspomnień. Z drugiej strony odstrasza nieco myśl, o porzuceniu kariery i nieustannym siedzeniu w domu z dziećmi. Ale, czy edukacja domowa oznacza skazanie się na przepaść zapomnienia przez społeczeństwo? No bo jesteś „TYLKO” matką?! Trochę oburza mnie też z jaką łatwością my – ludzie (mnie również się to czasem zdarza) wypowiadamy się na temat, o którym nie mamy pojęcia. Jak zawsze przy okazji przygotowywania odcinka podcastu temat w nim poruszany towarzyszy mi w rozmowach ze znajomymi. Wielu z nich ma już bardzo dobrze wyrobione zdanie o edukacji domowej („Dzieci kosmici”, „Takie dzieci nie mają w ogóle przyjaciół” itd.). Nie wiem skąd u nich takie wnioski. Możliwe, że jest tak, że niektórym dzieciom edukacja domowa nie służy, ale raczej doszukiwałabym się wówczas błędów w edukowaniu u rodziców. Nie jestem jednak znawcą tematu, dlatego postanowiła zadać szereg nurtujących mnie pytań siostrą Ani i Agnieszce. Jedna z nich ma 3 dzieci, a druga 5! Także jazda bez trzymanki nawet bez edukacji domowej 🙂

Kim są moi goście?

Anna Marszałek oraz Agnieszka Pleti – siostry, żony swoich mężów, które są również prowadzącymi podcastu Więcej niż Edukacja, w którym dzielą się swoim doświadczeniem z edukacji domowej, prowadzą wywiady z ekspertami od wychowania, edukacji i rozwoju dzieci. Oprócz tego moje wspaniałe rozmówczynie od paru miesięcy rozwijają markę marple.pl, jest to sklep internetowy, w który można nabyć pomoce edukacyjne i drewniane zabawki.

O czym usłyszysz w tym odcinku:

  1. Jak to się u Was zaczęło?
  2. Skąd pomysł na edukację domową u dziewczyn?
  3. Czy myślicie, że nie ma dobrych szkół?
  4. Czy szkoła przekazuje jakieś środki finansowe rodziną, które edukują dzieci samodzielnie w domu?
  5. Jakie są kwestie prawne, o których trzeba wiedzieć, związane z edukacją domową w Polsce? 
  6. Czy dziecko będące w trybie edukacji domowej musi zdawać jakieś egzaminy? Kiedy? Jak to wygląda?
  7. W wielu polskich domach po roku na urlopie macierzyńskim mama wraca do pracy, tata również pracuje. Po prostu tego wymaga sytuacja finansowa, czy można w jakiś sposób w takiej sytuacji prowadzić edukację domową?
  8. Jak wygląda dzień rodzica z dzieckiem w trybie edukacji domowej?
  9. Czy dziecko będące w trybie edukacji domowej to dziecko, które nie ma przyjaciół?
  10. Kto częściej naucza dzieci w domu?
  11. Czy nie ma problemu z motywacją dzieci w trybie edukacji domowej?
  12. Jakie są wady edukacji domowej?
  13. Co jest największą zaletą edukacji domowej?

Źródła wspomniane w trakcie rozmowy:

Skąd pobrać podcast:

Leave a Reply