Jak biegać, żeby schudnąć? 5 kwestii do przemyślenia

Wiele osób, kiedy zaczyna myśleć o odchudzaniu, rozważa rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Jakoś się tak utarło, że jest ono najlepsze na odchudzanie. Jak biegać żeby schudnąć? W pierwszej kolejności zalecam pomyśleć o swoich stawach. Jeżeli po pierwszym truchtaniu bolą Cię kolana to warto zacząć od chodzenia. Spacer na pieszo do pracy albo po prostu wszędzie, gdzie się da 🙂

Jak biegać, żeby schudnąć?

  1. Patrz na tę aktywność długoterminowo. Nie biegaj 5 razy w pierwszych dwóch tygodniach tylko po to, aby w trzecim już w ogóle nie założyć swoich nowych dresów. Zagadka – kto przebiegnie więcej w ciągu pół roku? Osoba, która przez 2 tygodnie biegała codziennie po 45 min czy osoba, która przez pół roku biegała 2 razy w tygodniu po 45 min? Pierwsza przebiegnie 630 min (2 tyg. x 7 razy x 45 min = 630 min), a druga 2340 min (26 tyg. x 2 razy x 45 min = 2340 min). Która z tych osób więcej schudła przy założeniu, że były to bliźniaki jednojajowe z taką samą nadwagą i dietą?
  2. Jak biegać, żeby schudnąć? Jest wiele szkół, co do samego biegania na odchudzanie. Niektórzy twierdzą, że żeby schudnąć od biegania trzeba biegać minimum 45 min. Podobno po 45 minutach rozpoczyna sie dopiero magiczne spalanie tłuszczu. Nie wierz w takie mity. Oczywiście im dłużej trwa aktywność fizyczna tym nasze ciało bierze więcej z „magazynów z zapasami” czyli z tłuszczu (chociaż jest to dość duże uproszczenie). Na początku korzystamy z glikogenu zgromadzonego w mięśniach, z zapasów z żołądka. Jednak nie jest tak, że wtedy nic nie pobieramy z tkanki tłuszczowej. To nieprawda, od samego początku aktywności w Twoim organizmie rozpoczynają się różne procesy, które pozwalają Ci na spalanie kalorii.
  3. Przemyśl kwestię mierzenia tętna podczas biegania. 60-70 % Twojego tętna maksymalnego będzie dobrym wyborem, jeżeli zależy Ci przede wszystkim na wyszczupleniu ciała.
  4. Zadbaj o to, aby bieganie kojarzyło Ci sie z czymś dobrym i miłym. Nie jest to kara za zjedzenie batonika czy ciasteczka. Włącz ulubiony podcast, posłuchaj fajnej muzyki albo zadzwoń do przyjaciółki i pogadaj z nią w trakcie truchtania.
  5. Zadbaj o sen. Sen jest najlepszym treningiem, jeżeli regularnie olewasz sen nie dziw się, że odchudzanie Ci nie idzie. Nie szukaj nowych form aktywności. W pierwszej kolejności zawlecz tyłek do łóżka o odpowiedniej porze i przesypiaj minimum 7 godzin.

Podsumowanie

Podsumowując temat jak biegać, żeby schudnąć. Jeżeli czujesz się na siłach i myślisz, że bieganie to idealna aktywność fizyczna dla Ciebie. Marzysz o tym by wziąć kiedyś udział w maratonie? Zachęcam Cię do rozpoczęcia przygody z bieganiem już teraz! W kwestii tego, jak biegać by schudnąć pamiętaj, że na końcu dnia liczy się to czy masz deficyt kaloryczny czy też nie. A z doświadczenia wiem, że brak deficytu częściej ma o wiele więcej wspólnego z zajadaniem emocji (rozczarowania, smutku, złego dnia, stresu, radości, nudy) niż z tym, czy byłaś dziś biegać czy też nie. Pamiętaj o tym i nie schizuj sie za bardzo 🙂

Przeczytaj także: Jak przestać jeść słodycze?

Jak schudnać bez efektu jo-jo czyli raz na zawsze - kompletny poradnik na blogu Odwazsie.com

2 Replies to “Jak biegać, żeby schudnąć? 5 kwestii do przemyślenia”

  1. […] Przeczytaj także: Jak biegać żeby schudnąć? […]

  2. […] Przeczytaj także: Jak biegać, żeby schudnąć? […]

Leave a Reply