Jak być odpowiedzialnym człowiekiem? Zapomniana cecha człowieka | Odwazsie.com

Jak być odpowiedzialnym człowiekiem?

Wiele osób NIE zadaje sobie pytania jak być odpowiedzialnym. Każdy z góry zakłada, że kto jak kto, ale on przecież jest odpowiedzialnym człowiekiem i nie ma sobie nic do zarzucenia. Co to znaczy być odpowiedzialnym?

Samo słowo odpowiedzialność kojarzyć nam się może (i moim zdaniem jest to trafne skojarzenie) z odpowiadaniem. Przed kim odpowiadamy? Za, co odpowiadamy? Człowiek odpowiedzialny to osoba, która zawsze udziela szczerej odpowiedzi, gdy jej wewnętrzny głos ją o coś pyta. Poza tym prawdziwie powtarza odpowiedź światu jeżeli jest to wymagane.

Przykłady:

Osoba odpowiedzialna: angażuje się w projekt wolontariacki, zostaje poproszona o wykonanie zadania z konkretnym terminem wykonania, zdaje sobie sprawę, że nie da rady wykonać tego o co została poproszona, komunikuje zespołowi, dlaczego nie może tego zrobić (czy jakieś inne zadanie, które nie zostało wykonane ją blokuje? czy może nie ma czasu przed wskazanym terminem?), zadanie zostaje z delegowane komuś innemu, zadanie wykonane, termin dotrzymany, zespół szczęśliwy. 

Osoba nieodpowiedzialna: angażuje się w projekt wolontariacki, zostaje poproszona o wykonanie zadania z konkretnym terminem wykonania, zdaje sobie sprawę, że nie da rady wykonać tego o, co została poproszona, brnie w to, że to zrobi, bo nie chce wyjść na osobę, która czegoś „nie ogarnie” (a poza tym może jednak uda się to zrobić), zadanie nie zostaje wykonane, termin nie dotrzymany, zespół jest w du…

Odpowiedzialność to płaszczyzna…

Odpowiedzialność to płaszczyzna styku naszych pragnień z działaniami. Jakby nie patrzeć realizacja założonych celów wiąże się bezpośrednio z jakością naszego życia. Im wyższy poziom wykonania, tym większe korzyści jesteśmy w stanie osiągać. Szczególnie rozwojowe, a nierzadko finansowe. 

Osoba odpowiedzialna planuje, i stara się by jej plany pracy były REALISTYCZNE. Oczywiście – umiejętności dobrego planowania uczymy się całe życie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, a próby takie kończą się zazwyczaj frustracją lub, w skrajnych przypadkach, depresją. Możemy, jednak przewidzieć, że coś nieprzewidzianego na pewno się wydarzy i zostawić na to rezerwę:) Dobrą zasadą jest też planowanie na 2 razy dłużej niż nam się wydaje w momencie szacowania. Jeśli myślisz, że coś zajmie Ci godzinę zaplanuj na to 2 godziny (przecież trzeba doliczyć rezerwę na zrobienie kawy, nieoczekiwany telefon od rodziny, i szereg innych aktywności). Lubimy myśleć o swojej produktywności korzystniej w momencie planowania niż wskazują nasze doświadczenia i stan faktyczny. Podczas planowania dobrze jest uwzględnić czas na relaks. Nigdy nie jest to czas zmarnowany i nie należy go w ten sposób postrzegać, jeżeli tak masz wylecz się z tego sposobu myślenia. Nasz mózg lubi się oderwać, trochę się „pobyczyć”, a analizę zagadnienia zepchnąć do stanu podświadomości „do obróbki”. Każdy jest inny i każdy  musi wypracować swój harmonogram realizacji zadań. Z moich obserwacji wynika jednak, że warto go nieustannie udoskonalać, ponieważ im wyższa produktywność tym lepsze efekty i harmonię osiągamy.

Pobierz ZA DARMO Tracker Nawyków Rozwojowych (KLIK)

Może Cię też zainteresować:

Jak być szczęśliwą, kiedy znowu w życiu Ci nie wyszło?

Jedna myśl na temat “Jak być odpowiedzialnym człowiekiem?

Leave a Reply