Sztuka zadawania pytań: jak produktywnie zadawać pytania – 5 wskazówek

Rozwój

Dzieciństwo nauczycielem życia

Czy pamiętasz te czasy, kiedy byłeś dzieckiem nieustannie pytałaś/eś swoich rodziców najpierw: „co to?” a później „dlaczego” ? Potrafiłeś być w tym bardzo produktywny i drążyłeś temat tak długo dopóty nie uzyskałeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi (prawdopodobnie nigdy) albo dopóki Twój rodzić nie powiedział: DOŚĆ! Z wiekiem jednak większość ludzi rezygnuje z zadawania pytań w sposób produktywny. Rzadko otrzymujemy odpowiedzi, które nas satysfakcjonują a mimo to nie podejmujemy dalszych kroków i nie staramy się dojść do prawdy.

Rozczarowania profesorskie

A może jesteś tak jak ja, człowiekiem „pytajnikiem”, który nie odpuszcza i na studiach nieustannie zadawał pytania wykładowcą, chociaż rzadko dostawał odpowiedzi i z czasem musiałeś pogodziłeś się z tym, że niektórzy, choć powinni, nie znają odpowiedzi i nie są w stanie się do tego przyznać, dlatego odpowiadają w taki sposób jakby już samego pytania nie zrozumieli… Niestety zauważyć można, że jest to również technika stosowana w biznesie kiedy klient zadaje niewygodne pytania. Nieumiejętność zadawania pytań blokuje nasze poznanie drugiej osoby i rozumienie jej świata, tego co nią kieruje, dlatego sądzę, że warto nauczyć się drążenia tematu i zadawania pytań w sposób produktywny.

Wracając do korzeni z dzieciństwa

Dzisiaj chciałam udzielić 5 wskazówek, o których warto sobie przypomnieć precyzując pytanie: 

  1. Niech Twoje pytania będą otwarte – pytaniami otwartymi nazywamy te, na które nie da się odpowiedzieć jednym „tak” lub „nie” a należy podjąć nieco więcej wysiłku umysłowego w celu udzielenia odpowiedzi 🙂 
  2. Bądź dobrze poinformowany – wiedz, jak chcesz zostać odebrany, zastanów się jak sformułować pytanie, pomyśl o tym, czy na pewno wybrałeś odpowiednią osobę do udzielenia Ci odpowiedzi.
  3. Dopytaj o zrozumienie Twojego pytania (szczególnie jeśli czujesz, że chyba jednak nie o to Ci chodziło): poznaj punkt widzenia drugiej strony. Wiele razy w swoim życiu spotkałam się z tym że ktoś rozumiał całkowicie inaczej słowa wypowiedziane przeze mnie niż ja sama, dlatego wiem że warto zawsze doprecyzować nasze pytanie i sposób rozumienia słów które w nim zawarliśmy.
  4. Zastanów się czy wiesz, co jest faktem – może bazujesz na przypuszczeniach, przewidywaniach? Bazowanie na faktach ma szczególne znaczenie w środowisku organizacji/firmy. Nie powinno opierać się na własnych „widzi mi się”.
  5. Bądź życzliwy i staraj się rozumieć drugą osobę. Bądź otwarty na to, co do ciebie mówi. Nawiąż dialog i staraj się nie myśleć, że ktoś specjalnie nieprecyzyjnie odpowiada na twoje pytanie. Dowiedz się dlaczego tak jest. Nie ma wiedzy? Nie chce ci powiedzieć? A może nie może ci odpowiedzieć precyzyjnie, bo ktoś mu zabronił?

Podsumowanie

W życiu jest bardzo wiele sytuacji i nie zawsze widzimy cały obrazek. Warto zawsze zachować pewien margines błędu na nasze postrzeganie rzeczywistości i zachowań drugiej osoby. Czasem jest to bardzo trudne szczególnie w sytuacjach kiedy nieustannie wpadamy na barierę po stronie jednej i tej samej osoby. Nikt jednak nie powiedział, że w życiu będzie łatwo. Trzeba nad sobą pracować, nad swoim charakterem i osobowością. Spróbuj wdrożyć zaproponowane przeze mnie wskazówki i daj znać, czy widzisz poprawę w jakości swoich relacji. Nie próbuj jednak wdrażać wszystkiego naraz. Pracuj nad małą zmianą.

A może uważasz, że o czymś zapomniałam o swoich wskazówkach? Serdecznie zapraszam Cię do napisania mi o tym w komentarzu 🙂

Może Cię też zainteresować:

Jak zmienić swoje życie?

2 Replies to “Sztuka zadawania pytań: jak produktywnie zadawać pytania – 5 wskazówek”

  1. Iza G. pisze:

    Oj tak, zadawanie pytań to ważna kwestia. Aż mi się nasunęły na myśl pytania zadawane na konferencjach czy debatach politycznych – te, które chyba mają służyć popisywaniu się przez osobę pytającą lub które już sugerują jakiś kierunek (np. próbę ośmieszenia odpowiadającego).

    • Magdalena Far pisze:

      No głównie z tego powodu, przy oglądaniu programów z politykami, dostaję małego szału:) Brak logiki i sensowności niektórych pytań i odpowiedzi poraża… Ale cóż taka polityka, a ja już dawno przestałam wierzyć, że większość ma zawsze racje…

Leave a Reply