Jak się zmotywować?

Całe swoje młodzieńcze lata uważałam siebie za osobę, która nie wie jak się zmotywować. Miałam słomiany zapał. Oczywiście dostarczałam sobie na to licznych dowodów. W końcu tak określałam swoją tożsamość. Np. rozpoczęłam naukę gry na saksofonie, ale kiedy przyszły miesiące zimowe i jazda rowerem 3 km przestała mnie bawić, szczególnie z wielką skrzynią, w której woziłam saksofon, zrezygnowałam. Sytuacja z saksofonem przez wiele lat była moim dowodem na to, że ja to mam słomiany zapał. 

Dzisiaj chciałam Ci powiedzieć o tym, jak się zmotywować. Ludzie bardzo często mówią, że nie mogą czegoś osiągnąć, bo brakuje im motywacji. Chociaż coraz częściej widzę artykuły o tym, że jeżeli chcesz osiągać swoje cele to nie możesz czekać na motywacje spływającą na Ciebie z nieba albo skądkolwiek:) to ciągle widzę jak ludzie sami przypinają sobie etykietę:

Brakuje mi motywacji

Brakuje mi wytrwałości

Mam słomiany zapał

Jak budować motywację? Odpowiedź na blogu Odwazsie.com

Jak budować swoją motywację?

Dobra wiadomość jest taka, że skoro sam przyklejasz sobie tę etykietę to również sam możesz ją odkleić, tylko jak?

Kiedy zaczęłam się interesować rozwojem osobistym, zaczęłam czytać książki związane z tym tematem, zrozumiałam, że mogę się zmienić, a sytuacja z saksofonem z dzieciństwa nie musi mnie definiować. Dzieci próbują różnych rzeczy. Szukają swojej ścieżki, swojego hobby czy nawet, mówiąc nieco górnolotnie, swojej pasji. 

Silna wola…

Wiadomo, że silna wola (często utożsamiana z motywacją właśnie) wyczerpuje się. Jej zapas topi się w ciągu całego dnia pod wpływem stresujących sytuacji (stresujących z punktu widzenia naszego organizmu). Jeżeli na imprezę przyjdą 2 osoby osoby, jedna styrana po całodniowym spotkaniu z kluczowym klientem firmy, a druga właśnie wróciwszy z urlopu z Grecji, to prawdopodobieństwo tego, że ta pierwsza zje 5 kawałków pizzy jest o wiele wyższe niż to, że zrobi ta wypoczęta. Wydaje się to oczywiste, a jednak ciągle patrząc z zewnątrz oceniamy jak silną wole ma ta druga osoba*.

Kto zabrał moją motywacje?

To Ty masz siłę, to Ty masz władze, żeby zacząć określać siebie na nowo, żeby zacząć definiować przyszłą siebie na nowo i dążyć krok po kroku do tej lepszej wersji. Zdefiniuj swoją idealną tożsamość już dzisiaj i zacznij się zachowywać tak jakbyś już był/a tą osobą. Pytaj siebie, czy jak by postąpiła ta przyszła Ty i postępuj zgodnie ze swoją odpowiedzią.

To jedno z moich: Czy Magdalena, która jest super YouTuberką publikuje nieregularnie chłam na swoim kanale? Nie publikuje regularnie i stara się z każdym video robić to coraz lepiej (zarówno pod względem meteorytyki jak i formy przekazu).

Kiedy będziesz mieć satysfakcję?

Kolejna kwestia – Motywacja rodzi się z działania! Pamiętam jak 31 grudnia chciało mi się strasznie spać, na wieczór mieliśmy iść do znajomych na świętowanie Nowego Roku, a zaplanowałam trening z kijkami… Miałam do wyboru iść spać lub wyjść z domu. Mąż powiedział, żebym nie szła. Wstałam i stwierdziłam, że nie chcę tak zakończyć roku. Przebrałam się i poszłam. I jak tylko wyszłam z domu poczułam niesamowitą satysfakcję i dumę z powodu, że to zrobiłam. Tego dnia przeszłam 10 km, wróciłam do domu w świetnym nastroju, przestało mi się chcieć spać 🙂 Normalnie cuda 🙂

Bardzo pomocne przy budowaniu motywacji jest również prowadzenie dziennika, w którym zapisujesz swoje nastawienie i sposób jakim zamierzasz sobą zarządzać.

 

Nie czekaj na motywacje, bo… możesz się nie doczekać. Lepiej zacznij działać tu i teraz z tym co masz tu i teraz. Z umiejętnościami jakie masz, z zasobami jakimi dysponujesz, z poziomem konta, który posiadasz. I pamiętaj, że zaczynasz działać teraz, ale robisz to z pozycji przyszłej tożsamości, anie z pozycji przeszłości i gnojenia siebie

*Przytoczony przykład ma tylko zobrazować to o czym mówię. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy może lubić pizzę, każdy człowiek może też być na innym poziomie pracy nad samy sobą i lepiej lub gorzej zarządzać swoimi myślami, uczuciami, instynktami. 

________________________________________________________________________________________

Co to jest podcast:

Podcast to audycja audio, której możesz słuchać gdziekolwiek jesteś za pomocą aplikacji w telefonie: Player FM lub Podcast Addict (telefony z systemem Android), iTunes (jeśli masz iPhone). Ściągnij aplikację i zasubskrybuj moje podcasty. Sama w podcastach jestem zakochana, słucham nałogowo 🙂

Jeśli spodobał Ci się ten odcinek podcastu to będę Ci bardzo wdzięczna za zostawienie oceny oraz recenzji w iTunes.  Zajmie Ci to 2 minuty, a Twoja ocena sprawia, że mój podcast trafia wyżej w rankingu iTunes. Dzięki temu Ci, którzy o nim jeszcze nie słyszeli mają szansę go posłuchać.

Oceń Odważ się! Podcast na iTunes

Dostęp do Odważ Się! Podcast:

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

Jeśli spodobał Ci się ten odcinek podcastu to będę Ci bardzo wdzięczna za zostawienie oceny oraz recenzji w iTunes.  Zajmie Ci to 2 minuty, a Twoja ocena sprawia, że mój podcast trafia wyżej w rankingu iTunes. Dzięki temu Ci, którzy o nim jeszcze nie słyszeli mają szansę go posłuchać.

Oceń Odważ się! Podcast na iTunes

Pobierz Śledziki nawyków (KLIK) i zacznij zmieniać swój styl życia na zdrowszy!

Może Cię też zainteresować:

Jak być odpowiedzialnym człowiekiem?

 

3 Replies to “Jak się zmotywować?”

  1. […] Przeczytaj także: Jak się zmotywować do działania? […]

Leave a Reply