Jak zbudować nawyk? Budowanie nawyku wydaje się bardzo proste dopóki nie zacznie się tego świadomie robić… Gdy jest się dzieckiem nie ma się postanowień/celów. Po prostu, gdy czegoś chcemy to to robimy i tak mijają kolejne dni. Im jesteś starsza tym więcej słyszysz o różnego rodzaju obietnicach, które ludzie dają sami sobie.
Kiedyś nie robiłam postanowień noworocznych. Uważałam, że w ciągu całego roku należy sobie stawiać cele i je realizować. Dzisiaj myślę, że koniec roku to jednak dobry czas, żeby przejrzeć swoje „projekty” i poziom ich realizacji (bez względu na to kiedy zostały rozpoczęte). Wraz z początkiem nowego roku czuję przypływ energii do działania. Kolejny zastrzyk energetyczny przychodzi u mnie, zazwyczaj, w okolicach maja/czerwca, kiedy zaczyna świecić piękne słońce i każdemu chce się więcej. Styczniowy zapas zapału musi wystarczyć do tego czasu. Z kolei ten czerwcowy musi wystarczyć do grudnia.
Przeczytaj także: Jak skutecznie schudnąć?
Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zrealizowania swoich postanowień? Zbuduj odpowiednie nawyki! Tylko jak?
Sposób myślenia:
Każdy ma kompleksy, które hamują jego rozwój. Największym złem wypływającym z kompleksów jest brak pewności siebie, brak wiary w to, że tym razem się uda dokończyć to, co zaczęliśmy. A to z kolei sprawia, że od początku sabotujemy swoje przedsięwzięcia. Pozwól sobie na potknięcia i porażki podczas dążenia do celu, nie poddawaj się po pierwszej z krzykiem, że jesteś beznadziejna i znów nie dałaś rady. Gdybyś kiedyś miał okazję szczerze porozmawiać z człowiekiem, który osiągnął ogromny sukces z całą pewnością przedstawił by Ci nieco inną historię niż ta, która jest kreowana przez media.
-
Każde osiągnięcie rozpoczyna się od decyzji, żeby spróbować
Wylecz się z nieustannego czekania na lepszy moment realizacji swojego marzenia/celu. Nie ma idealnych momentów, a perfekcjonizm zabija działanie. Zrobione jest lepsze od nieistniejącego, nie sądzisz?
-
„Motywuj” się prawidłowo (długofalowo)
Już dawno przestałam wierzyć w motywację opartą na silnej woli. Motywacja rodzi się z działania. Ludzie są leniwi. Wszyscy ludzie. Kropka. Nie ma czegoś takiego jak słaba silna wola. Według badań silna wola działa jak mięsień i tak samo jak mięśnie męczy się, gdy jest nieustannie „proszona o pomoc”. Na szczęście nasz mózg, który też nie lubi się przemęczać, dał nam nawyki. To na budowaniu nawyku trzeba Ci się skupić na początku. Z każdym dniem powinno być łatwiej, z każdym dniem czynność będzie coraz bardziej automatyczna. Co niestety nie oznacza, że już nigdy nie będziesz mieć chęci, żeby rzucić to wszystko. Jeżeli jednak czynność staje się automatyczna nasz mózg może się wyłączyć z trybu „pilnuj wszystkiego”. Spróbuj sobie przypomnieć jak to było z nauką jazdy samochodem. Na początku na lekcjach byłaś bardzo czujna – mózg odbierał wszystkie sygnały z zewnątrz i je analizował, przetwarzał. Najprawdopodobniej po każdej lekcji odczuwałaś też duże zmęczenie. A jak teraz jeździ Ci się autem? Czy dalej jesteś zmęczony po przejechaniu trasy z pracy do domu? Raczej nie, ponieważ jazda samochodem stała się automatyczna, mózg ingeruje tylko w sytuacji, kiedy otrzymuje jakąś nową, nieznaną wskazówkę. Każda czynność, która przybliża Cię do realizacji Twojego celu – schudnięcia może stać się nawykiem. Legendy mówią, że na ukształtowanie nawyku potrzeba 21 dni – to nieprawda. Badania, które przyczynily się do zaistnienia tej teorii pokazywały, że niektórym uczestnikom wystarczyło 21 dni, średnia wynosiła 66 dni, a byli też i tacy, którzy potrzebowali 120 dni! Każdy ma swoją liczbę i może być ona różna dla poszczególnych czynności.
Co za dużo to niezdrowo... Niechaj objawi Ci się prawda płynąca z tego powiedzenia:) Niestety chcąc trzymać wszystkie sroki za ogon łatwo po chwili nie trzymać żadnej. Dobrze, że chcesz wiele od życia, ale pamiętaj możesz wszystko tylko nie wszystko na raz. Nie wierz szarlatanom, którzy twierdzą, że można wszystko zmienić z dnia na dzień – nie można. Skup się na jednym. Ostatnio nie daje mi spać pewna zasłyszana metafora: wyobraź sobie 4 palące się palniki kuchenki, każdy palnik odpowiada kolejno: Rodzinie, Pracy, Zdrowiu, Przyjaciołom. Aby osiągnąć sukces musisz „zgasić” jeden z palników. Aby osiągnąć ogromny sukces musisz „zgasić” dwa. Może jest to dość drastyczne, ale pomyśl chwilę. Pielęgnowanie relacji w rodzinie i z przyjaciółmi wymaga naszej uwagi i czasu. W życiu zawsze jest coś za coś.
Wiem, że niektórzy uważają rozmowę o wartościach za niepotrzebną „paplaninę”, ale (chcąc nie chcąc) nie uchronią się przed tym, co sprowadzi na nich ich system wartości. Pomyśl przez chwilę o tym, dlaczego nie udało Ci się jeszcze do tej pory zrealizować postawionego celu? Dlaczego do tej pory się nie udało? Najprawdopodobniej w momencie decyzji wybrałeś inną (niż wcześniej deklarowana) opcję np. poszedłeś grać w gry chociaż miałeś poczytać. Dlaczego? Na końcu zawsze znajdziesz wartość, którą się kierowałaś. Można próbować sobie pewne rzeczy poukładać, ale zazwyczaj ciężko jest walczyć z tym, co w głęboko zakorzenione.
Świat stoi otworem przed każdym z nas (w jakimś tam kawałku). Nie pozwólmy sobie zabrać możliwości wyboru i samorealizacji, ale wybierajmy mądrze.
Powiedz, co zamierzasz zrobić ze swoim jedynym, dzikim i bezcennym życiem?
Mary Oliver
Żeby Ci pomóc zbudować te właściwe nawyki w drodze do zgrabnej sylwetki przygotowałam dla Ciebie Planner (Tracker) nawyków odchudzających. Pobierz tracker tutaj:
Przeczytaj także: Jak schudnąć 20 kg?
U mnie często wystarczy chcieć. Bo jeśli mie chcę, tak z głębi serca- ciężko mi cokolwiek zrobić więcej jak raz czy dwa 🙂 pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia !
Świetny i bardzo przydatny wpis. Małymi kroczkami zawsze dojdziemy do celu!
Bardzo dziękuję 🙂
Zaczęłam… Ale to dopiero początek… Może tydzień… Jeszcze jest ok 😉 przyjemniej się czuje 😉
Super. Trzymam kciuki 🙂