Rodzicielski Podcast 006: Niebanalnie o karmieniu piersią

Karmienie piersią

Kiedy jest się w ciąży nie do końca myśli się o karmieniu piersią. Oczywiście jest to temat, który czasem pojawia się w rozmowach z przyszłą matką, zazwyczaj w formie pytania: „Czy zamierzasz karmić piersią?” Jako osobie, która nigdy jeszcze nie doświadczyła karmienia piersią ciężko jest jednak odpowiedzieć na to pytanie dłuższym wywodem. Skoro nie mamy żadnych doświadczeń w temacie karmienia bardzo trudno jest nam się rzetelnie odnieść. Poza tym w ciąży żyje się głównie nieuniknionym nadejściem porodu. Zaraz po otrzymaniu naszego noworodka w ramiona przychodzi jednak czas karmienia i często tu pojawiają się tak zwane życiowe schody,o których moim zdaniem mówi się zdecydowanie za mało, bo przecież karmienie piersią jest naturalne i każdy głupi to ogarnie… Otóż tak nie jest. Ja sama karmię już ponad rok, a ciągle miałam wiele pytań i wątpliwości, które zadałam promotorce karmienia piersią i redaktorce bloga matki karmiącej Hafija.pl, Agacie Aleksandrowicz. Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu.

Kim jest Agata Aleksandrowicz?

Gościem dzisiejszego odcinka podcastu jest Agata Aleksandrowicz, dyplomowana promotorka karmienia piersią! Agata jest też redaktorką bloga hafija.pl, który stanowi kompendium wiedzy o karmieniu piersią, fundatorka fundacji promocji karmienia piersią i redaktor naczelna kwartalnika laktacyjnego. Agata prowadzi też warsztaty z zakresu karmienia piersią, odstawiania dziecka od piersi. Możecie też ją znać z licznych wystąpień w mediach tradycyjnych. 
 

O czym (między innymi) usłyszysz w tym odcinku:

 • Czy dla synka leci inne mleko niż dla córeczki?
 • Czy mama, która adoptowała dziecko może karmić piersią?
 • Czy w czasie karmienia można brać antybiotyki?
 • Co to jest karmienie w tandemie?
 • Co karmienie piersią ma do raka?
 • Czy karmienie piersią jest trudne?
 • Czy „słaby pokarm” istnieje? 
 • Czy trzeba budzić dziecko w nocy na karmienie?
 • Czy człowiek może być otyły, dlatego, że nie ssał cyca?
 • Czy karmienie piersią 4 latka jest szkodliwe?
 • Kiedy jest właściwy czas na odstawienie dziecka od piersi?

Źródła wspomniane w trakcie rozmowy:

Masz jakieś przemyślenia po tym odcinku? Bardzo chętnie je przeczytam – zostaw komentarz.

One Reply to “Rodzicielski Podcast 006: Niebanalnie o karmieniu piersią”

 1. […] Serio? I już tatuś zapierdziela po glukozę do apteki – dzień dobry zwiększone prawdopodobieństwo próchnicy od najmłodszych lat. Mam jedną koleżankę, która nie była w stanie karmić piersią swojego syna chociaż starała się ze wszystkich sił, on nie chciał pić i chyba faktycznie był głodny, ale nie dlatego, że jej mleko było słabe. Na dzień dzisiejszy podejrzewam, że albo problemem był sposób przystawiania do piersi, albo jego zgryz albo inna sprawa, którą pewnie odkryła by konsultantka laktacyjna, gdyby moja koleżanka miała dostęp do takowej… Karmienia piersią jak każdej nowej umiejętności trzeba się nauczyć, a mamuśki i ciotki ciągle komentujące, że z Twoim pokarmem coś jest nie tak nie pomagają. Znam też jedną dziewczynę, której mama ciągle mówiła, że ma słaby pokarm i dlatego dziecko nie śpi w nocy, chociaż owa babcia żadnego ze swoich dzieci nie karmiła piersią… oto przy wnuku stała się specjalistą od mleka matki… Dziewczyna przestała karmić piersią po około miesiącu… I zaczęła się jazda z dobieraniem odpowiedniego mleka modyfikowanego… To smutne moim zdaniem. Więcej o karmieniu piersią w podcaście z ekspertem laktacyjnym: Niebanalnie o karmieniu piersią – rozmowa z hafija.pl […]

Leave a Reply