Rodzicielski Podcast 008: Rozszerzanie diety niemowląt – jak to zrobić?

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy przychodzi ten moment…

Na początku „obsługa” małego człowieka jest dość łatwa: przewijanie, cycek do gęboli i spanie i powtarzamy cykl (oczywiście w dużym uproszczeniu). Przychodzi jednak ten 6 miesiąc i powoli zaczynają się rozmyślania o rozszerzaniu diety. Każdy rodzic zastanawiał się chyba kiedyś, czy dobrze robi, że pozwala dziecku na jedzenie tego czy tamtego. Czasem myślę, że lepiej żyłoby mi się w czasach bez internetu z jasno określonymi zasadami żywieniowymi czyli: dziecko je to, co rodzice dostali w sklepie:) Z drugiej strony cieszy mnie rosnąca świadomość żywieniowa rodziców oraz ich chęć zdrowego odżywiania. Wiadomo „trawa zawsze jest zieleńsza tam, gdzie nas nie ma” ? Obecnie moja 15 miesięczna córka nie je tylko i aż cukru (w sensie sacharozy). Do mąki pszennej trochę się przełamałam (dostaje czasem). Jeśli jesteście, tak jak ja, ciekawi jak do tematu rozszerzania diety niemowląt podchodzi specjalista i praktyk zarazem z pewnością będziecie zadowoleni po wysłuchaniu tego odcinka podcastu, bo o rozszerzaniu diety niemowląt będę właśnie rozmawiać z Krysią – dietetyczką i mamą! Zapraszam.

Kim jest Krystyna Fiedler?

Dietetyk z zamiłowania i wykształcenia. Miłośniczka zdrowej kuchni i eksperymentów kulinarnych. Pasjonatka i specjalistka w żywieniu najmłodszych, kobiet w ciąży i matek karmiących. Jako dietetyk współpracuje z Centrum Słowo w Poznaniu. Edukuje rodziców podczas swoich warsztatów żywieniowych. Wspiera m.in. rodziców niejadków, dzieci z nadmierną masą ciała. Temat rozszerzania diety zna od podszewki, ponieważ jest mamą 5-letniej córki i 2,5-letniego synka. Jest również specjalistką z zakresu żywienia kobiet w ciąży i matek karmiących.

O czym (między innymi) usłyszysz w tym odcinku podcastu?

  1. Czy 4 miesiąc to dobry moment na rozszerzanie diety niemowlaka?
  2. Dlaczego wszyscy każą rozpoczynać od marchewki?
  3. Jakie metody/sposoby na rozszerzanie diety poleca Krysia?
  4. Czy cukier obniża odporność? Czy są badania, które to potwierdzają? Czy jest ich dużo? Jeżeli tak to jak myślisz dlaczego w żłobkach/przedszkolach faszeruje się dzieciaki cukrem?
  5. Czy jest „ziarenko prawdy” w tym, że jeżeli teraz nie karmię swojej rocznej córki mąką pszenną, ponieważ uważam, że jest bezwartościowa, to moja córka jest bardziej narażona na alergię na mąkę pszenną?
  6. Jak powinna wyglądać dobra dieta dziecka od 6 do 12 miesiąca? Ile posiłków dziennie? Ile mleka?
  7. Czy jako rodzice powinniśmy bardzo przejmować się, gdy w pierwszym roku życia dziecka usłyszymy podczas wizyty kontrolnej u lekarza: „Pani dziecko za mało waży.” Kiedy należy podjąć środki zaradcze?
  8. Jakiej najważniejszej rady Krysia udzieliłaby rodzicom, którzy właśnie rozpoczynają rozszerzanie diety dziecka?

Źródła wspomniane w trakcie rozmowy:

Fanpage Krysi

Fundacja Matecznik

Centrum Słowo

Skąd pobrać podcast:

 

Masz jakieś przemyślenia po tym odcinku? Bardzo chętnie je przeczytam – zostaw komentarz.

 

Leave a Reply